Värmepump och solfångare

Värmepump utedel
Ackumulator eller Elomax

K2 solfångare

K2 solfångare ger många fördelar

Har du en underdimensionerad värmepump så kan K2 solfångare ge det värmetillskott som behövs för att anläggningen ska räcka till när det blir riktig kyla. Har du en bergvärmepump så kan solfångarna hjälpa till genom att ladda upp borrhålet med värme. Det finns olika teorier om detta men huvudsaken är att det fungerar, och det gör det för många anläggningar.

välj elomax 250 till värmepumpen

Välj Elomax 250 som innerdel till värmepumpen. Den har inbyggd digital styrning som kan hantera både värmepump och solfångare på ett smidigt och ekonomiskt fördelaktigt sätt. Den har dessutom tillräcklig vattenvolym för att klara ett mindre antal solfångarepanel om man vill ansluta sådana i framtiden.

förlänger livslängden

Förutom att K2 solfångarna producerar gratis varmvatten från april t o m september ser de till att värmepumpen får vila lika länge. Det gör att värmepumpens livslängd kan förlängas avsevärt.