


•
Vedolux CU är en självdragspanna med keramisk eldstad och omvänd förbränning. Varmvattenberedare är inbyggd i pannan. Halvmetersved.
Vedolux CU är ett bra val om du redan har ackumulatortankar som inte har någon inbyggd varmvattenberedare. I Vedolux Cu sitter redan en rejäl kopparfodrad beredare som ger generöst med varmvatten.
Vedolux CU är avsedd att eldas med full effekt och avger då mer värme än vad huset behöver. Därför måste den eldas mot en eller flera ackumulatortankar. Med ackumulatorer får man en miljögodkänd förbränning och färre antal eldningstillfällen.
Värmebaronens vedpannor är de mesta lättskötta vedpannor du kan tänka dig. Du sotar, askar ut, fyller och tänder pannan på 5 minuter.
Läs mer under “Om skötsel” >>>

